تبلیغات
مــاه ولــاء

مــاه ولــاء
قالب وبلاگ
هنوز صحبت‏ های شیرین و نصیحت‏ های دلسوزانه ‏اش را به یاد دارم، عجب سخنان گهرباری بود، همچون مروارید و حتی بالاتر از آن! هر جمله که بر زبان او جاری می‏شد دریایی از حکمت بود.

به خاطر دارم سال‏ها قبل روزی با پدرم به حضورش رفتیم تا پندی بشنوم و در زندگی به کار ببندیم. او روی سجاده‏ی نمازش نشسته بود و فرزندش نیز در کنارش بود و با هم صحبت می‏کردند. نمازش تمام شده بود. با دیدن من و پدرم سجاده را جمع کرد و آن را روی طاقچه ‏ی گلی اتاق گذاشت.

آمد و کنار ما نشست و احوال پرسی گرمی کرد، پسر خردسالش آمد و گفت: پدر جان! بقیه ‏اش را هم بگو، آن پنج گروه که گفتی از آنان پرهیز کنم کدامند؟ کنجکاو شدم تا بدانم آنها چه گروه ‏هایی هستند.

امام سجاد که به اشتیاق من پی برده بود فرمود: هر دوی شما گوش کنید و در زندگی به کار ببندید، پنچ گروه هستند که هیچ‏گاه با آنان رفاقت نکنید «فاسق»، «بخیل»، «دروغ‏گو»، «احمق» و «قاطع رحم[1] .

اولی تو را به یک لقمه نان و حتی کمتر از آن می‏ فروشد. دومی زمانی که به شدت به چیزی نیاز داری، تو را از آن محروم می‏کند. سومی مثل سراب در بیابان است، راه دور را به تو نزدیک می‏نمایاند و برعکس، راه نزدیک را دور. چهارمی می‏خواهد به تو سود برساند، ولی کاری می‏کند که به ضررت تمام می‏ شود و پنجمی مورد لعنت خداست؛ چون خدا در سه جای قرآن، آن کسی را که با خویشاوندانش قطع رابطه کند ملعون شمرده است. [2] .

از آن زمان سال‏های زیادی می‏گذرد و من تازه به عمق و معنای صحبت‏ های امام سجاد علیه ‏السلام پی برده ‏ام.


پی نوشت:
1- کسی که با خویشاوندانش قطع رابطه کند.

2- کشف الغمه ، ج 3 ، ص 105.

نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


آبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بروز رسانی :