تبلیغات
مــاه ولــاء

مــاه ولــاء
قالب وبلاگ
سوره مریم
آیه 50
(و از رحمت خویش به آنان ارزانى داشتیم، و ذكر خیر بلندى برایشان قرار دادیم.)

1 ـ علىّ بن ابى طالب (ع) گفت: پیامبر فرمود: آن شب كه مرا به معراج بردند، جبرئیل مرا با بال راست خود حمل كرد به من گفته شد كه چه كسى را جانشین خود براى اهل زمین قرار دادى؟ گفتم: بهترین اهل آن على بن ابى طالب (ع) برادرم و دوستم و دامادم و پسر عمویم را. گفته شد: اى محمد آیا او را دوست دارى؟ گفتم:آرى اى پروردگار جهانیان. به من گفته شد: او را دوست بدار و امت خود را به دوست داشتن او امر كن، همانا من على اعلى هستم و نام او را از نام‌هاى خود مشتق كردم و او را على نامیدم، پس جبرئیل فرود آمد و گفت: خداوند بر تو سلام مى‌رساند و به تو مى‌گوید: بخوان. گفتم: چه بخوانم؟ گفت: «و وهبنا لهم من رحمتنا و جعلنا لهم لسان صدق علیا».

آیه 96
(كسانى كه ایمان آورده و كارهاى شایسته كرده‌اند، به زودى [خداى‌] رحمان براى آنان محبتى [در دلها] قرار مى‌دهد.)

1 ـ جابر بن عبد اللّه گفت: پیامبر خدا به علىّ بن ابى طالب (ع) گفت: یا على بگو پروردگارا محبت مرا در دل‌هاى مؤمنان بیانداز، پروردگارا براى من نزد خود پیمانى قرار بده، پروردگارا براى من نزد خود محبتى قرار بده، پس این آیه نازل شد: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودّا» گفت: این آیه درباره على نازل شده است.

2 ـ براء بن عازب گفت: پیامبر خدا به علىّ بن ابى طالب (ع) گفت: یا على بگو: خدایا براى من نزد خود پیمانى قرار بده و براى من در دل‌هاى مؤمنان محبتى قرار بده، پس خداوند نازل كرد: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمان ودّا» گفت: این آیه‌ درباره على نازل شده است.

3 - ابو رافع گفت: پیامبر خدا فرمود: یا على بگو: خدایا محبتى براى من در دل‌هاى مؤمنان ثابت كن و مرا نزد خود پیمان و محبتى قرار بده؛ و على این‌ ها را گفت: پیامبر فرمود: سوگند به پروردگار كعبه كه چنین شد، آنگاه این آیه نازل شد: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودّا» پیامبر فرمود: این آیه درباره كسى كه هم پیمان با محمد و على است نازل شده است.

4 ـ ابن عباس درباره سخن خداوند: «سیجعل لهم الرحمن ودّا» گفت: محبت على، هیچ مؤمنى را ملاقات نمى‌كنى مگر اینكه در قلب او محبتى براى على وجود دارد.

5 ـ ابن عباس درباره سخن خداوند: «سیجعل لهم الرحمن ودا» گفت: در خصوص علىّ بن ابى طالب (ع) نازل شده و «لتبشر به المتقین» نیز در خصوص على نازل شده و «و تنذر به قوما لدّا» درباره بنى امیه و بنى مغیره نازل شده است.

6 ـ ابو سعید خدرى گفت: پیامبر خدا به على فرمود: اى ابو الحسن بگو: خدایا براى من نزد خودت پیمانى قرار بده و براى من نزد خودت محبتى قرار بده و براى من در سینه‌هاى مؤمنان دوستى قرار بده، پس این آیه نازل شد: «ان الذین آمنوا و عملواالصالحات سیجعل لهم الرحمن ودّا» گفت: هیچ مؤمنى را ملاقات نمى‌كنى مگر اینكه در دل او محبتى براى علىّ بن ابى طالب (ع) است.
درباره وبلاگ


آبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بروز رسانی :