صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
(حرف - ه - تا آخر حروف)
106- هاشم مرقال ابن عتبة ابن ابى وقاص زهرى مدنى
(در سال 37 در صفین كشته شده است) حافظ ابن عقده باسنادش در «حدیث الولایه» از ابى مریم زرّ بن حبیش گواهى نامبرده را درباره على علیه السّلام بحدیث غدیر در كوفه در روز (ركبان) با ذكر سند روایت نموده و ابن اثیر آنرا در جلد 1 «اسد الغابه» ص 368 بطوریكه آنرا یافته از ابن عقده نقل نموده و ابن حجر در جلد 1 «الاصابه» ص 305 آنرا- روایت كرده و قسمتى از اول آنرا انداخته: و نام هاشم بن عتبه مرقال را ذكر ننموده و چه بسیار از این قبیل (سقط و تحریف) در كتب و تآلیف ابن حجر مشاهده می شود!!

107- ابو وسمه وحشى بن حرب حبشى حمصى
ابن عقده در «حدیث الولایه» حدیث غدیر را بلفظ او با ذكر سند روایت نموده و خطیب خوارزمى در مقتلش او را از جمله راویان حدیث غدیر از صحابه بشمار آورده.

108- وهب بن حمزه
«1» خطیب خوارزمى در فصل چهارم از مقتل خود نامبرده را از جمله راویان حدیث غدیر از صحابه بشمار آورده است.

پی نوشت :
 (1) در جلد 3 «الاصابه» ص 641 باسناد از ركین از وهب بن حمزه مذكور است كه گفت:با على (علیه السّلام) مسافرت كردم و از او جفائى دیدم. پس نزد خود گفتم اگر بازگشت نمودم از او شكوه خواهم كرد پس از بازگشت از آنسفر خدمت رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله از على علیه السّلام یاد نمودم و راجع بجفائى كه از او دیده بودم سخنانى نسبت باو گفتم. رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله با تأكید و مبالغه فرمود: این سخن را درباره على مگو: زیرا او بعد از من ولى شما خواهد بود.


109- ابو حجیفه وهب بن عبد اللّه شوائى
(بنامبرده وهب الخیر نیز گفته میشود، در سال 74 درگذشته) حافظ ابن عقده در «حدیث الولایه» بطریق خود حدیث غدیر را از او با ذكر سند روایت نموده‌.

110- ابو مرازم (بضم میم) یعلى بن مرّة بن وهب ثقفى
 حافظ ابن عقده و حافظ ابو موسى و حافظ ابو نعیم بطرق خودشان حدیث غدیر را از نامبرده با ذكر سند از او روایت نموده‌اند و ابن اثیر در جلد 2- «اسد الغابه» ص 233 و در جلد 4 ص 93 و در جلد 5 ص 6- و ابن حجر در جلد 3 «الاصابه» ص 452 از آنها نقل كرده‌اند- عین لفظ او و طریقى كه منتهى باو میشود در داستان مناشده روز رحبه خواهد آمد.

اینها یكصد و ده تن از بزرگان یاران (صحابه) پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله ند كه روایت آنها را درباره داستان غدیر خم یافته‌ ایم- و شاید آنچه بدست نیاورده‌ ایم خیلى بیشتر از اینها باشد و طبیعت حال (نظر بخصوصیاتى كه در اجتماع غدیر خم وجود داشته) ایجاب میكند كه راویان حدیث مزبور چندین برابر نامبردگان باشند. زیرا آنان كه در آن روز باین داستان گوش فرا داده و آنرا درك نموده‌اند زیاده بر یكصد هزار تن بوده‌اند و بالطبع این گروه عظیم پس از بازگشت باوطان خود- همه از این واقعه سخن رانده‌اند، همانطور كه هر مسافرى پس از عود بوطن آنچه از حوادث مهم و غیر عادى در طى مسافرت دیده بكسان و دوستان خود بیان میكند، آرى این گروه عظیم هم چنین بوده‌اند. و این داستان تاریخى و مهم را همگى بازگو كرده‌اند. منتهى آنانیكه كینه‌هائى در دل داشته‌اند- حقد درونى آنها مانع بوده از اینكه این داستان مهم را از آنگروه بسیار نقل و اشاعه دهند! بنابراین، این تعداد كه نام آنها برده شد، از جمله اشخاصى هستند كه این واقعه را از آنجماعت نقل نموده‌اند، و چه بسیار كسانى هم كه پس از درك این مجمع بزرگ و شنیدن این امر مهمّ قبل از آنكه بوطن و مسكن خود برسند و یا پیش از آنكه موفق ببیان مشهودات و مسموعات خود شوند دست حوادث آنها را نابود ساخته یا در- بیابان‌ها و پهنه صحراى حجاز مرگ گریبانشان را گرفته و یا سوانح و حوادث گوناگون‌ آنها را از یادآورى و بیان این خاطره بزرگ باز داشته. و در روایت زید بن ارقم تلویحا باین معنى اشاره شده كه قسمتى از حاضرین در آنروز و در آنمكان از جمله صحرانشینان بوده كه سخنى از آنان در دسترس دیگران قرار نگرفته و منشأء نشر و اسناد این خبر واقع نشده‌اند و با همه این امور و عوائق و موانع در اثبات تواتر این حدیث آنچه كه بآن دست یافته و ذكر نمودیم كافى است.فالحمد للّه اولا و آخرا.
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic