صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اسناد خطبه غدیر
سند و متن و کتابشناسی و عید غدیر
بحث های علمی درباره سند و متنِ حدیث غدیر را علمای بزرگی همچون شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی، شیخ طوسی، علامه حلی، علامه مجلسی، علامه میر حامد حسین هندی، علامه امینی و غیر ایشان به طور مفصل در کتاب هایشان نگاشته اند.

کتابشناسی غدیر
علامه سید عبدالعزیز طباطبایی قدس سره در کتاب «الغدیر فی التراث الاسلامی» صد و هشتاد و چهار عنوان کتاب را که در طول چهارده قرن مستقلاً در موضوع غدیر تألیف شده معرفی کرده اند. همچنین آقای محمد انصاری در کتاب «غدیر در آئینه کتاب» پانصد و هفده عنوان کتاب مستقل درباره غدیر معرفی نموده اند.

کتب مفصلی در زمینه بحث های رجالی و تاریخی مربوط به سند و متن و محتوای حدیث غدیر تألیف شده، که از بهترین نمونه های آن کتاب «الغدیر» تألیف علامه بزرگ شیخ عبدالحسین امینی است.
 

در این کتاب ها ضمن بحث درباره وثاقت راویان حدیث غدیر و بیان جهاتِ اعجاب انگیز اسناد و رجال آن، به شرح و تفسیر متن خطبه و معارف بلند آن و تحلیل تاریخی واقعه غدیر پرداخته اند.

مدارک و اسناد خطبه غدیر
متن مفصل و کامل خطبه غدیر در نُه کتاب از مدارک معتبر شیعه ـ که هم اکنون در دسترس است و چاپ شده ـ با اسناد متصل نقل شده است. روایات این کتاب ها به سه طریق منتهی می شود:

اول به روایت امام محمد باقر علیه السلام است که با اسناد معتبر در چهار کتاب «روضة الواعظین»: ج 1 ص 89 ، «الاحتجاج»: ج 1 ص 66 ، «الیقین»: ص 343 باب 127 ، و «نزهة الکرام»: ج 1 ص 186 نقل شده است.


طریق دوم به روایت زید بن ارقم است که با اسناد متصل در چهار کتاب «العُدَد القویة»: ص 169 ، «التحصین»: ص 578 باب 29 از قسم 2 ، «الصراط المستقیم»: ج 1 ص 301 ، و «نهج الایمان»: ص 92 نقل شده است.

طریق سوم به روایت حذیفة بن یمان است که با اسناد متصل در کتاب «الاقبال»: ص 454 و 456 نقل شده است.

سندهای خطبه کامل غدیر به عنوان پشتوانه علمیِ آن چنین است:

روایت امام باقر علیه السلام به دو سند است:
1- قال الشیخ أحمد بن علی بن أبی منصور الطبرسی فی کتاب «الاحتجاج»: حدثنی السید أبوجعفر مهدی بن أبیالحرث الحسینی المرعشی رضی الله عنه قال: أخبرنا الشیخ أبوعلی الحسن بن الشیخ أبیجعفر محمد بن الحسن الطوسی رضی الله عنه قال: أخبرنا الشیخ السعید الوالد أبوجعفر قدس اللّه روحه، قال: أخبرنی جماعة عن أبیمحمد هارون بن موسی التلعکبری، قال: أخبرنی أبوعلی محمد بن همام، قال: أخبرنا علی السوری، قال: أخبرنا أبومحمد العلوی من ولد الأفطس ـ و کان من عباد اللّه الصالحین ـ قال: حدثنا سیف بن عمیرة و صالح بن عقبة جمیعا عن قیس بن سمعان عن علقمة بن محمد الحضرمی عن أبی جعفر محمد بن علی الباقر علیه السلام .

2- قال السید ابن طاووس فی کتاب «الیقین»: قال أحمد بن محمد الطبری المعروف بالخلیلی فی کتابه: أخبرنی محمد بن أبیبکر بن عبدالرحمن، قال: حدثنی الحسن بن علی أبومحمد الدینوری، قال: حدثنا محمد بن موسی الهمدانی، قال: حدثنا محمد بن خالد الطیالسی، قال: حدثنا سیف بن عمیرة عن عقبة عن قیس بن سمعان عن علقمة بن محمد الحضرمی عن أبی جعفر محمد بن علی الباقر علیه السلام .

روایت زید بن ارقم به سند زیر است:
قال السید ابن طاووس فی کتاب «التحصین»: قال الحسن بن أحمد الجاوانی فی کتابه «نور الهدی و المنجی من الردی»: عن أبیالمُفضَّل محمد بن عبداللّه الشیبانی، قال: أخبرنا أبوجعفر محمد بن جریر الطبری و هارون بن عیسی بن سکین البلدی، قالا: حدثنا حمید بن الربیع الخزّاز، قال: حدثنا یزید بن هارون، قال: حدثنا نوح بن مبشَّر، قال: حدثنا الولید بن صالح عن أبیالضحی ابن امرأة زید بن أرقم و عن زید بن أرقم.

روایت حذیفة بن یمان به سند زیر است:

قال السید ابن طاووس فی کتاب «الإقبال»: قال مؤلف کتاب «النشر و الطیّ»: عن أحمد بن محمد بن علی المهلّب: أخبرنا الشریف أبوالقاسم علی بن محمد بن علی بن القاسم الشعرانی عن أبیه: حدثنا سلمة بن الفضل الأنصاری، عن أبیمریم عن قیس بن حیان (حنان) عن عطیة السعدی عن حذیفة بن الیمان.

اینها سند خطبه کامل غدیر بود. قطعه هایی از خطبه غدیر نیز با اسناد موثق و متواتر در مدارک معتبر اسلامی نقل شده که در جلد اول کتاب «الغدیر» علامه امینی به طور مفصل بیان شده است


پاورقی
برگرفته از کتاب «خطابه غدیر» نوشته محمد باقر انصاری
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات