تبلیغات
مــاه ولــاء

مــاه ولــاء
قالب وبلاگ
طعمه شیر
شیرى را در گودالى دستگیر كرده بودند، مردم براى تماشاى شیر ازدحام‌ نمودند، یك نفر در نزدیكى گودال ایستاده بود، ناگهان قدمش لغزید و دست به دیگرى زد و دومى به سومى و سومى به چهارمى و همه در گودال افتاده طعمه شیر شدند. این ماجرا در یمن اتفاق افتاد، امیر المؤمنین- علیه السلام- نیز آنجا تشریف داشت، خبر به آن حضرت رسید، پس درباره آنان چنین قضاوت نمود، كه اولى طعمه شیر بوده و به علاوه باید یك سوم دیه به دومى بپردازد، و دومى نیز دو سوم دیه به سومى و سومى دیه كاملى به چهارمى باید بپردازد.

رسول خدا- صلّى اللّه علیه و آله- از این قضاوت خبردار گردیده فرمود: «ابا الحسن به حكم خدا داورى نموده است».(ارشاد مفید، قضایاه- علیه السلام- فى حال حیاة النبى- ص - ص 105.فروع كافى، ج 7، ص 286، حدیث 2.تهذیب، كتاب الدیات، باب الاشتراك فى الجنایات، حدیث 2.)
درباره وبلاگ


آبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین بروز رسانی :