صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ذکر فضائل در شورای شش نفره به روایت ابوذر
از «ابى ذر (ره)» روایت شده كه عمر بن خطاب، على علیه السّلام، عثمان، طلحه، زبیر، عبد الرّحمن عوف، و سعد بن ابى وقّاص را مأمور كرد كه در خانه‌ اى دور هم جمع شوند و در ببندند و در باره آینده حكومت به بحث بنشینند، و سه روز به آنان مهلت داد، كه اگر پنج نفرشان بر یك نظر توافق كرد و یك نفرشان، مخالفت كرد، آن یك نفر كشته شود و اگر چهار نفر بر یك نظر توافق كردند و دو تن مخالفت كرد، آن دو تن كشته شوند.چون همگى بر یك رأى توافق كردند، امام علیه السّلام به آنها فرمود: من دوست دارم مسایلى را مطرح كنم و از من بشنوید، اگر حق بود، آن را بپذیرید و اگر باطل بود، آن را رد كنید؟ آنها نیز پذیرفتند كه امام علیه السّلام مسایل را طرح كند.

امام علیه السّلام فرمود: خدا را بر شما گواه مى‌گیرم یا فرمود: شما را به خدایى كه رازهایتان را مى‌داند و اگر راست بگویید و یا دروغ، به حال شما آگاه است، از شما مى‌پرسم: آیا كسى در میان شما هست كه پیش از من به خدا و رسولش صلّى الله علیه و آله و سلّم ایمان آورده باشد و پیش از من به دو قبله نماز بگذارد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه خدا در باره‌اش فرموده باشد: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ‌؟ اى كسانى كه ایمان آورده‌اید از خدا و رسول او و صاحبان امرتان اطاعت نمایید. گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه پدرش رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را یارى كرده و كفالت او را بر عهده داشته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه برادرش در بهشت با دو بال مزیّن شده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى در میان شما هست كه پیش از من خدا را به یگانگى قبول كرده و برایش چیزی را شریك قائل نشده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه عمویش حمزه سید الشهداء باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه همسرش سرور زنان اهل بهشت باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه دو فرزندش سرور جوانان اهل بهشت باشند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى در میان شما هست كه از من به ناسخ و منسوخ قرآن و سنّت آشناتر باشد؟ گفتند: نه،

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه خداى عز و جل در ده آیه از قرآن او را مؤمن نامیده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه با رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم ده بار نجوا كرده باشد و پیش از هر نجوایى، صدقه اى داده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش فرموده باشد: «من كنت مولاه فعلىّ مولاه اللّهم وال من والاه و عاد من عاداه فلیبلغ الشاهد الغائب ذلك»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا در میان شما كسى هست كه پیامبر صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش فرموده باشد: «لأعطینّ الرایة غدا یحب الله و رسوله و یحبه الله و رسوله كرّارا غیر فرّار لا یولّى الدبر یفتح الله على یدیه» و این در زمانى بود كه ابو بكر و عمر، شکست خورده از جنگ، مراجعت كردند و پیامبر صلّى الله علیه و آله و سلّم مرا خواست و من درد چشم داشتم و آب دهان مبارك خود را در چشم من ریخت و گفت: خدایا گرما و سرما را از او دور كن و پس از آن گرما و سرما مرا اذیّت نكرد، سپس پرچم را به دستم داد، و خداوند به دست من خیبر را گشود و مبارزانشان را كشتم، از جمله مرحب و خاندانشان را به اسارت گرفتم، آیا كسى غیر از من بود؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا در میان شما كسى هست كه پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش فرموده باشد: خدایا محبوب‌ ترین خلقت را نزد تو و من، كه بیشتر از همه تو و مرا دوست دارد، برسان، تا در خوردن این پرنده با من همراهى کند، و من رفتم و همراه او از آن خوردم؟ گفتند: نه.
 
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش فرموده باشد:اى فرزندان «ولیعه»، بر جاى خود مى‌نشینید یا كسى را بسوی شما مى‌فرستم كه: مانند خود من است، طاعت او مانند طاعت من و معصیت او مانند معصیت من است، كه شما را تأدیب یا با شمشیر شما را قلع و قمع سازد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش فرموده باشد: دروغ گفته كسى كه گمان دارد مرا دوست دارد و با على علیه السّلام دشمنى كند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه سه هزار فرشته در یك ساعت، به او درود فرستاده باشد، از جمله جبرئیل و میكائیل و اسرافیل، در «لیلة القلیب» وقتى كه آب برای رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم آوردم؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه جبرئیل در باره‌اش گوید: این است مواسات و یارى، و این جمله را در روز احد گفت و رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: او از من و من از اویم و جبرئیل گوید: و من از شمایم؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه از آسمان برایش ندا دهند: «لا سیف الّا ذو الفقار و لا فتى الّا علىّ»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه طبق گفتار پیامبر صلّى الله علیه و آله و سلّم با ناكثین و قاسطین و مارقین، مبارزه كند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش گفته باشد: من بر تنزیل قرآن جنگیدم و تو بر تأویل آن خواهى جنگید؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه همراه فرشتگان مقرّب رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را با روح و ریحان غسل داده باشد و فرشتگان جسد او را بر می گرداندند و من صدایشان را می شنیدم که می گفتند: عورت پیامبرتان را بپوشانید خداوند(عیوب) شما را بپوشاند؟ گفتند: نه.
 
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را كفن و دفن كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود : آیا کسی جز ما در میان شما هست که زمان وفات رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم که فاطمه سلام الله علیها برایش گریه می کرد، خداوند برای تعزیت آنها کسی را بفرستد که ما احساس کردیم کسی دم پشت در است و در حالیکه صدایش را می شنویم ولی او را نمی بینیم ، می گوید: سلام و رحمت و برکات خدا بر شما أهل بیت. پروردگارتان عز و جل سلام می رساند و می گوید: « نزد خدا برای هر مصیبتی (پاداش) جایگزینی و برای هر هلاک شونده ای، صبری و برای هر فقدانی، جبرانی است. پس در برابر مصیبت وارده صبر پیشه کنید و بدانید که اهل زمین می میرند و اهل آسمان باقی نمی مانند و سلام و رحمت و برکات خدا بر شما باد» در حالیکه من و فاطمه و حسن و حسین در خانه بودیم و کسی جز ما چهار نفر آنجا نبود مگر رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم که روی او را پس از مرگ با پارچه ای کشیده بودیم؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه آفتاب بعد از غروب برای او بازگردد تا او نماز عصر را در وقتش بخواند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم او را أمر کند که آیات سوره برائت را بعد از اینکه ابو بکر آنها را با خود برده بود، از او بگیرد. و ابو بکر پس از بازگشت گفت: ای رسول خدا! آیا در باره من چیزی نازل شده است؟ حضرت فرمود: نه، از جانب من کسی جز علی نباید برساند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: «تو در نزد من همچون هارون در نزد موسى مى‌باشى جز آنكه پس از من پیامبرى نیست و اگر بعد از من پیامبری بود ، حتماً تو بودی ای علی»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او بگوید: تو را دوست ندارد مگر مومن و از تو کینه ندارد مگر کافر؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا می دانید که پیامبر دستور داد درِ خانه هایتان را به مسجد ببندید، و درِ خانه مرا باز گذاشت ، که شما در این مورد سخن گفتید و رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: من درهای شما را نبستم و درِ خانه او را باز نگذاشتم، بلکه خداوند درِ خانه هایتان را بست و درِ خانه او را باز گذاشت؟ گفتند: آری.

فرمود: آیا می دانید كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در روز طائف با من نجوا کرد و آن طول کشید که بعضی گفتند: اى رسول خدا،  شما تنها با علىّ نجوا كردى نه با ما، و رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: «من با او نجوا نكردم بلكه خداوند عز و جل با او نجوا كرد»؟ گفتند: آری.

فرمود: آیا می دانید كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: حق بعد از من با علی است و علی با حق است، و علی هر جا که برود، حق با او همراه است؟ گفتند: آری.

فرمود: آیا می دانید كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: من دو چیز گرانبها را در میان شما باقی می گزارم، کتاب خدا و عترتم که أهل بیتم هستند. و آندو از هم جدا نمی شوند تا اینکه در حوض بر من وارد شوند و شما تا زمانیکه از آندو پیروی کنید و به آنها تمسک جویید، گمراه نخواهید شد؟ گفتند: آری.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه با جانش از جان پیامبر صلّى الله علیه و آله و سلّم حراست كرده باشد و حیله مشركان را برطرف كرده، و در جاى او صلّى الله علیه و آله و سلّم بخوابد و جان خود را با خدا معامله كرده باشد؟ گفتند: نه.
 
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه در هنگام عقد اخوّت میان صحابه كه به فرمان رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم انجام گرفت، برادر رسول خدا باشد؟ گفتند: نه،

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه خداوند، او را این گونه یاد كرده باشد: وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولئِكَ الْمُقَرَّبُونَ‌؟  آیا كسى بر من به سوى خدا و رسول او صلّى الله علیه و آله و سلّم پیشى گرفت؟ گفتند: نه،.
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه در حال ركوع زكات داده و این آیه در باره‌اش نازل شده باشد: إِنَّما وَلِیُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ‌  همانا ولیّ شما خدا و رسول او و كسانى هستند كه ایمان آوردند، و نماز را به پاى داشتند و در حال ركوع زكات دادند؟ گفتند: نه.
 
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه به مبارزه با عمرو بن عبد ودّ برود، زمانیکه از خندق عبور کرد و همه شما را به مبارزه  طلبید و شما از او روی برگرداندید و من به جنگ او رفتم و او را كشتم و خدا با این كار قوای مشركین و احزاب را سست کرد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم درِ خانه‌اش را به مسجد باز گذاشته باشد و برای او در مسجد حلال باشد، چیزى كه براى رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم حلال بوده و برای او حرام باشد چیزى كه براى رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم حرام بود؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى در میان شما هست كه آیه تطهیر در باره‌اش نازل شده باشد، جز من و دو فرزند و همسرم؟ آنجا كه مى‌فرماید: إِنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً : خداوند اراده كرده كه هر پلیدى را از شما اهل بیت دور سازد و شما را پاك و مطهّر سازد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره‌اش، فرموده باشد: من سرور فرزندان آدم و على علیه السّلام سرور عرب است؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: چیزى از خداوند عز و جل برای خود نخواستم، مگر اینكه براى تو هم، مثل آن را خواستم؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم مشتى خاك از زیر پایش برداشته و به سوی كفّار انداخته باشد و آنها شکست بخورند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه دِین رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را پرداخته و وعده هاى او را جامه عمل پوشانده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه فرشتگان مشتاق دیدار او شده باشند و از خدا اجازه دیدار او را خواسته باشند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه سلاح و لوازم رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را به ارث برده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم او را در میان كسان خود جانشین كرده باشد، و امور زنانش را پس از خود به او محوّل كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم او را بر شانه‌اش حمل كرده باشد، تا بت ها را در خانه خدا بشكند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه با رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در یك فراش خوابیده باشند، زمانى كه كفالت مرا به عهده داشت؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو در دنیا و آخرت صاحب لواء و پرچم من هستى؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه نخستین وارد شونده بر رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم و آخرین خارج شونده از نزد او باشد و چیزی مانع او نباشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه این آیه در باره او و همسر و دو فرزندش نازل شده باشد: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‌ حُبِّهِ مِسْكِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً» و به خاطر محبت خدا به مسكین و یتیم و اسیر طعام مى‌دهند. و سایر اوصافى كه خدا از ما در این سوره حكایت كرده است؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه این آیه در باره وى نازل شده باشد: «أَ جَعَلْتُمْ سِقایَةَ الْحاجِّ وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ فِی سَبِیلِ اللهِ»‌ : آیا آب دادن به حاجیان و آباد كردن مسجد الحرام را مانند كسى مى‌دانید كه به خدا و روز قیامت ایمان آورده و در راه خدا جهاد كرده است، و آیه «أَ فَمَنْ كانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كانَ فاسِقاً لا یَسْتَوُونَ» : آیا کسی که مومن است مانند کسی است که فاسق است، این دو برابر نیستند. تا آخر حکایت خداوند از خبر مومنان؟ گفتند: نه.


فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه خدا در باره او و همسر و دو فرزندش، آیه مباهله را نازل كرده باشد و خداى تعالى جان او را به منزله جان رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم قرار داده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه این آیه در باره او نازل شده باشد: «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ‌ »: برخى از مردان در راه رضاى خدا از جان خود درگذرند. هنگامى كه در «لیلة الفراش» بر جاى پیامبر خوابیدم؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را از «مهراس» در زمانى كه تشنه بود، آب داده باشد در حالى كه همه اصحاب از آن ناتوان بودند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در باره او گفته باشد: خدایا من می گویم همانطور که موسی گفت: «رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی وَ اجْعَلْ لِی وَزِیراً مِنْ أَهْلِی هارُونَ أَخِی اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی‌» تا آخر درخواست موسى غیر از نبوت ؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه در روز قیامت، نزدیك‌ترین و مقرّب‌ترین خلق به رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم باشد، همانطور كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم شما را به آن خبر داده است؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او گفته باشد: از شیعیان تو کسی هست که با شفاعت او تعداد زیادی وارد بهشت می شوند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او گفته باشد: تو و شیعیانت در قیامت رستگارید و در قیامت، در حالى وارد مى‌شوید كه: آب مى‌نوشید و مى‌نوشانید، و دشمنانت تشنه اند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: كسى كه این «شَعَرات» را دوست بدارد، مرا دوست داشته و كسى كه مرا دوست داشته باشد، خدا را دوست داشته و كسى كه با آن (شعرات) دشمنى كند و آن را بیازارد، با من دشمنى كرده و مرا آزرده است و كسى كه مرا بیازارد، خدا را آزرده، و كسى كه خدا را بیازارد، خداوند او را لعنت مى‌كند و جهنم را برایش آماده مى‌كند كه بد جایگاهى است، اصحاب پرسیدند: اى رسول خدا ص شعرات تو چیست ؟ فرمود: على و فاطمه و حسن و حسین علیهم السّلام؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو رهبر مؤمنین و مال رهبر ظالمین است و تو صدّیق اكبر و فاروق اعظم هستى که حق را از باطل جدا مى‌كند؟ گفتند: نه،

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم جامه‌اش را بر روى او انداخته باشد، در حالى كه من و فاطمه و حسن و حسین، در زیر جامه‌اش بودیم؟ و سپس گوید: خدایا من و این اهل بیتم به سوى تو روى داریم نه به سوى آتش ؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم در زیر درختان جحفه در غدیر خم به او گفته باشد: كسى كه از تو اطاعت كند، از من اطاعت كرده و كسى كه از من اطاعت كند، از خدا اطاعت كرده و كسى كه از تو سرپیچى كند از من سرپیچى كرده و كسى كه از من سرپیچى کند، خدا را معصیت كرده؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم میان او و همسرش و او میان رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم و همسرش، نشسته باشد، و به او فرموده باشد: اى على علیه السّلام پوششى با تو ندارم (و تو محرم ما هستى) ؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه در روز خیبر و گشوده شدن قلعه آن، درش را حمل كرده و ساعتى با آن راه رفته باشد، سپس آن را انداخته باشد، و چهل نفر پس از آن نتوانند آنرا از زمین بلند کنند؟ گفتند: نه.
 
فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو در قصرم با من خواهى بود و خانه تو در بهشت روبروى خانه من است؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو پس از من سزاوارترین مردم به امت من هستى، خدا را دوست دارد، كسى كه تو را دوست دارد، و با خدا دشمنى كرده كسى كه با تو دشمنى كند و با خدا جنگیده كسى كه پس از من با تو بجنگد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه هفت سال و شش ماه پیش از دیگران، با رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم نماز خوانده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: اى على! تو در روز قیامت در جانب راست عرش خواهى بود ، و خداوند تو را با دو قطعه پارچه «برد یمانى» مى‌پوشاند كه یكى سرخ و دیگرى سبز رنگ است؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم میوه بهشتى به او داده باشد، هنگامى كه جبرئیل آن را فرود آورد و گفت: سزاوار نیست كه در دنیا از آن بخورد، مگر پیامبر یا وصىّ پیامبر؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو از همه به اقامه امر خدا محكم‌ ترى و وفادارترین آنان به عهد خدایى، و به قضاوت ها آگاه‌ تر، و عادل‌تر و به مردم مهربان‌ ترى؟ گفتند: نه .

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم به او فرموده باشد: تو تقسیم کننده جهنّمى، هر كس را كه ایمان آورده و اقرار کرده از آن بیرون مى‌آورى و هر کسی را كه كافر شده در آن رها می کنی؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه به چشمه گفته باشد: منفجر شو، و آب بالا بیاید و از آن بنوشند، و پیامبر صلّى الله علیه و آله و سلّم و مسلمانان نیز بیایند و از آن بنوشند، و اسب هایشان نیز بنوشند و ظرف ها را پر كنند؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا كسى جز من در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم حنوطى بهشتى به او بدهد و بفرماید: این را سه قسمت كن، قسمتى را برای من و مرا با آن حنوط كن و قسمتى براى دخترم و قسمتى براى خودت بگذار؟ گفتند: نه.

ابو ذر (ره) گفت: این گونه امام علیه السّلام آنها را سوگند مى‌داد و نعمتهایى كه خدا به او داده بود، یادآورى مى‌ كرد، تا وقت اذان فرا رسید، سپس به آنها فرمود: حال كه بر علیه خود اقرار كردید و از جانب من که ذکر کردم برایتان روشن شد؛ تقوای الهی را رعایت کنید. شما را از خشم او نهى مى‌كنم، خود را در معرض آن نگذارید و امر مرا تباه نسازید، و حق را به اهلش بازگردانید، و سنّت پیامبرتان را پیروى كنید و پس از او به سنّت من بگروید و اگر با من مخالفت كنید، با پیامبرتان مخالفت كرده‌اید، در حالى كه شما همه اینها را از او صلّى الله علیه و آله و سلّم شنیده‌اید؛ پس آن را به اهلش واگذارید، زیرا این مقام سزاوار اوست، سوگند به خدا من به دنیاى شما رغبتى ندارم و اینها را براى فخر كردن و تزكیه خود نگفتم، اما نعمت خدا را بر خود، ذكر كردم و حجّت را بر شما تمام نمودم. سپس على علیه السّلام به نماز ایستاد.

و آن گروه با یك دیگر مشورت كردند و گفتند: خدا على علیه السّلام را به آنچه یادآورى كرد، برترى داده، اما او كسى را بر دیگرى مقدّم نمى‌دارد و شما و موالى تان را در یك صف قرار مى‌دهد و اگر خلافت را به او وانهید؛ میان سیاه و سفید شما فرقى نمى‌گذارد اگر چه شمشیر را بر گردنتان گزارد، اما زمام امر را به عثمان بسپارید، که سنّ او از شما بیشتر و براى حرف شنوی، نرمخوتر و برای پیروی از خشنودی شما شایسته تر است. و خدا آمرزنده و رحیم است.

منبع : الأمالی (للطوسی)، ص: 545
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic