صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بر کرانه ی الغدیر 2
غدیر در قرآن 2

آیه ی اکمال؛ سوره ی مائده، آیه 3

«الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً»

«امروز آیین تان را برای تان کامل کردم، و نعمتم را بر شما تمام کردم، و خشنودم که اسلام آیین تان باشد»

زمان، مکان و شأن نزول آیه ی اکمال:

هجدهم ذی حجه ی سال دهم هجری

غدیر خم

پس از ابلاغ ولایت امام علی بن ابی طالب (ع)

شأن نزول آیه ی اکمال در احادیث اهل سنت:

ابوجعفر محمد پسر جریر طبری (م 310 هـ) در کتاب الولایة، به سندش از زید پسر ارقم که گفت: «آیه ی اکمال دین در روز غدیرخم درباره ی امیرمؤمنان(ع) نازل شد»، که حدیث آن گذشت.

ابوالقاسم حاکم حسکانی به سندش از ابوسعید خدری که گفت: «چون آیه اکمال نازل شد، فرستاده خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: «الله اکبر... و ولایت علی بن ابی طالب پس از من» و فرمود: «هر که را من مولای اویم علی مولای اوست، خدایا! دوست بدار هر که را دوست داردش و دشمن باش هر که را دشمنی ورزدش و یاری کن هر که را یاری کندش و خوار ساز هر که را رها سازدش».

جلال الدین سیوطی شافعی (م 911هـ) در الدرالمنثور 2/259 (3/19)، از طریق ابن مَردوِیه و خطیب بغدادی و ابن عساکر همین حدیث را با الفاظی آورده که در روایت ابن مردویه گذشت. و در الاتقان 1/31 (1/53) گوید: «... آیه اکمال، بنا به سند ابن مردویه، از ابوسعید خدری که گفت: در روز غدیرخم نازل شد. و بنا به حدیث ابوهریره که گفت: «آیه اکمال در روز غدیرخم نازل شد و آن، روز هجده ذی حجه بود که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم از حجةالوداع باز می گشت...


پاورقی:

ر.ک: خلاصه الغدیر، صص 252- 256، برگزیده و ترجمه ی دکتر محمود رضا افتخارزاد
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات