صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شکوه غدیر
برکه‏ ای از نور

من غدیرم! برکه آرمیده در دل صحرا. اما جاری تا عمق تاریخ از این کران تا آن کران، و تا همه بیکرانه‏ ها! چشمه جوشان عشق و ایمانم. پیام آزادی انسانم .

من غدیرم! طنین «آواز حقیقت»، برکه‏ای از نور، نای سبزه زاران حیات.
من غدیرم! سایه سار امیدرهایی بشر، روح ماندگار معنی، حدیث حادثه‏ ای والا.

من غدیرم! یادگار یادها و تلاوت ارزشهای تاریخ، تداوم رسالت و توحید، بازتاب فریادهای خورشیدی!
من غدیرم! مضربی از مهبط آدم و بهشت، حاصل جمع عشق و ایمان و استقامت و ظفر.
من غدیرم! سر شار از اندیشه روشن تاریخ، و صدای شادی آب در مهتاب.
من غدیرم! دل مایه ابراهیم خلیل، در پی ریزی کعبه ایمان و فرابردن پایه‏ های اسلام، تا عرش خداوندی و بارگاه کبریایی.
من غدیرم! خطی از خدا تا امتداد همه تاریخ.
من غدیرم! سرشار از برکت نوحه ‏های نوح، و مددکار رهایی کشتی او، در تلاطم طوفان.
من غدیرم! عرصه و آبشخور آهوان رمیده دلها، آهوانی که به عزم رهایش، وادی به وادی به شوق می‏پویند و بیابان تجلی و نور و طور را، می‏جویند.
من غدیرم! فرزند سعی ساره و هجر هاجر و زمزمه زمزم.
من غدیرم! پاره‏ای از نیل که موسائیان، به نشانه فرو رفتن در رحمت و برکت پروردگار، د رآن گام نهادند و به سلامت و میمنت و برکت، از آن فراز آمدند .
من غدیرم! جان بخش دلها، همچون دم عیسای مسیح، و متبرک از زهد و زکریای پیامبر.
من غدیرم! یاد آیه میثاق و کمال، برکه‏ای فزونتر از دریا، مشعل جاودانسوز مبارک.
من غدیرم! معبد همه دیدگان نافذ حق بین و رستنگاه برگ و گل و باد و آفتاب.
من غدیرم! نظرگاه «شبان وادی ایمن»، قلبه گاه و راهنمای خضر نبی.
من غدیرم! کرامت دستان سبز تاریخ، سنگ نشان دهنده دلدادگان دریا دل!
من غدیرم! تبلور متن متینی از راهبری همه رهروان حق جوی عدالت مدار ایمان پناه.
من غدیرم! پایگاه عرفان، خوشه‏های پر ثمر ایثار و عشق و تجلی و آرمان و جایگاه فرود فرشتگان و فرشته سانان و سبکباران.
من غدیرم! تداوم رسالت «گل سرخ»، در «باغستان توحید».
من غدیرم! استمرار روزهای آفتابین و شبهای ماه تابی.
من غدیرم! بهای هر چه بهاران است، طراوت قطره قطره‏ای که از باران است.
من غدیرم!

عطر دل‏انگیز نعمت ولایت.
و... موهبت هدایت!

جواد نعیمیبرکه آفتاب


غدیر، خاکی سوخته، ملتهب، در عمق صحرای «جحفه» نیست تا از چهار سوی تا هر جا که چشم کار می‏کند گسترده و نا پیدا باشد.
غدیر درخشان چون گوهری در تابش آفتاب است، وسیع به وسعت ابدیت است و جاری در لحظه لحظه کائنات است، صبور چون ایمان و لطیف چون عشق است، برنده چون شمشیر، کوبنده چون طوفان است، خاشع چون واژه صداقت و سرافراز چون افلاک است.

هیچ دست سیاه کاری در طول تاریخ نتوانسته است نامش را از لوح دلها و صفحه خاطره‏ها بزداید. هر چند که هزاران بار نامش را از کتابها حذف کردند. کتابی را به خاطر این نام به آتش کشیدند و زبان‏هایی را که در دفاع از این واقعه باز می‏شد بریدند. لکن نتوانستند یاد آن برکه زلال تنهای در دامن دشت خفته را از خاطر خدا جویان محو کنند. هر روز نامش بلند آوازه‏تر و هر سال خاطره‏اش شگفته‏تر و هر زمان روشنی و جذابیتش مضاعف گشت.

تا اکنون که 1400 سال از آن شیرین خاطره صدر اسلام می‏گذرد و شیعیان به یادش شادان و از ایمان به آن مفتخرند.تاریخ شیعه و گرامیداشت «عید غدیر» در هر سال گواه این مدعاست.آری، خورشید را نمی‏توان با گل اندود.آفتابی در آن برکه کوچک طلوع کرد که جهانی را روشنی بخشید. نوری از آن مکان غریب به کویر خفته برخاست که انسانها را راهبر و راهنمود شد.

غدیر، شمشیر برنده حق است که آتش به هستی باطل می‏کشد، فارق حق و باطل است، هنگام تعالی انسان از پلشتی خاک به رفعت افلاک است، ترازوی عدل است، خورشید حقانیت است. باغبان دشت هماره سبز سیادت است، غایت آمال انبیاست، جلوه‏ای از وجه الله است، معنای زندگی است و شرافت آزادی. حکایت راستی است و روایت درستی، معنای صلات است و تأویل جهاد.

غدیر صراط است، با ایمان به آن می‏توان از آن گذشت، وگرنه لبه شمشیری است که هر منافق و ملحدی را به دو نیمه خواهد ساخت.غدیر نه فراموش شدنی است و نه کهنه شدنی، ماندگار است و پویا و زندگی ساز. غدیر تجلی ولایت است که رکن حیات معنوی انسان است. آبی است که ریشه همه درختان و گل بوته‏های باغستانهای توحید برای تغذیه و رشد به آن نیازمند است .انسان به ولایت امیرالمؤمنین همان گونه نیازمند است که سلولهای زنده به اکسیژن هوا. اگر لحظه‏ای این جریان حیاتبخش از طبیعت حیات ما برخیزد تمامی محکوم به زوالیم.{- لولا الحجة لساخت الارض باهلها - اگر امام نبود زمین اهلش را فرو می‏برد.}

در دوایر مختلف هستی، هر شعاعی به دور محوری می‏چرخد و هر پدیده‏ای حول قطب وجودی که وابسته به اوست دور می‏زند، امام معصوم محور هستی، قطب عالم وجود، تکیه گاه آفرینش، واسطه فیض الهی به جهان هستی و نگهدارنده کائنات باذن الله است.ولایت ائمه نور، مربی همه موجودات، سبب دوام و قوام تمامی پدیده‏ها از جماد تا انسان است. راستی چه کسی قادر است امام را به حقیقت معنوی‏اش بشناسد؟ علم محدود ما چگونه توانایی درک عظمت وجودی امام را دارد؟

ما از اقیانوس بیکران ولایت عظما همان قدر می‏دانیم که آن ایستاده بر ساحل اقیانوس محیط از عمق و وسعت و عجایب آن می‏داند، جز هیمنه‏ای از امواج آن چیزی به گوش نداریم و جز به قدر وسعت دیدمان نمی‏بینیم.دریغا گمراه آدمیزادگانی که با جهالت خویش، آتش به کانون سعادت ابدی خود می‏کشند، دریغا غافلانی که آفتاب عالم تو را نادیده می‏گیرند. تا چند باید خفته در گورهای جهالت خویش باشند؟ تا چند باید دل در گروه شیطان بنهند؟ تا چند باید از آستانه خانه آل محمد به مغاک تیره منافقان و ملحدان دل بندند؟

هان! به خود آیید و راه تحقیق پیمایید و پرده تعصب و تکیه به سنت اجدادی را بردرید، خطبه رسول را در روز غدیر باز خوانید و حقایقش را دریابید، چشم دل بگشایید تا ببینید روز غدیر هنگام جدا شدن حق از باطل است، هنگام تمییز خبیث از طیب است، وقت انتخاب راه است.در غدیر می‏توان همه خلایق را در دو صف دید: آنانی که امانت الهی را به جان پذیرفتند و آن گروهی که از وظایف انسانی‏شان شانه خالی کردند و راه جباران و ستمگران را برگزیدند.

برکه غدیر، برکه نیست، گودالی پر آب از باران‏های بهاری نیست. بوته آزمایش حق است که فلز آدمیت را در آن به آتش آسمانی می ‏سپارند تا طلای خالص از خار و خاشاکها و کثافت ها جدا شود. «تا گریزد هر که بیرونی بود.» (1)

ولایت امیرالمؤمنین (ع) مظهر جمال و جلال خداوند است. آئینه خدا نماست، معرفی حاکم عدل و قاضی بر حق است. اکمال دین و اتمام نعمت حق است.علی امیرالمؤمنین (ع) وارث علوم همه انبیاست، عالم به تفسیر و تأویل قرآن است. آگاه به ظاهر و باطن کلام الله است. خورشید، نگینی برانگشتری ولایت او و ماه گوهری بر افسر کرامت او، مریخ مهره ‏ای از تسبیح دستان او و عرش الرحمن حقیقی قلب مقدس اوست. امیرالمؤمنین (ع) خود در خطبه ‏ای روز غدیر را چنین وصف می‏فرماید:

«امروز روز روشن کردن احق است و از مقام پاک (رهبر معصوم). به صراحت و «نص» سخت گفتن.
امروز روز کامل شدن دین است.
امروز روز عهد و پیمان است.
امروز روز گواهی و گواهان است.
امروز روز نمایاندن بنیادهای نفاق و انکار است.
امروز روز بیان حقایق ایمان است.
امروز روز راندن شیطان است.
امروز روز موعود فیصله دادن حق است.
امروز روز فراموش گشته بلند گرایان است.
امروز روز راه نشان دادن و ارشاد است.
امروز روز آزمون مردمان است.
امروز روز رهنمونی به رهنمایان است.
امروز روز آشکار ساختن مقاصد پوشیدن و زمینه سازی‏ها و تمهیدهای دیگران است.
امروز روز نص (تصریح) بر شخص است. یعنی آنان که ویژه‏اند رهبری را...

اکنون در اعمالتان مراقب خدای عزوجل باشید و از او بپرهیزید و با او مکر مکنید و از راه فریب در میایید. با اعتقاد به توحید و یگانگی خداوند و با اطاعت آن کس که شما را به اطاعت او امر کرده است به خدا تقرب جویید، راه گمراهی می‏سپرید و از پی آنان که گمراه شدند و دیگران را گمراه کردند مروید.» (2)

باری آن کس که به رویداد غدیر در سال دهم هجران دل بست، به خدا دل بست و آن که آن رإ؛ ح نپذیرفت خود را محروم ساخت. در آییینه آن برکه زلال، خورشیدی درخشید که میلیونها میلیون ستاره از دامن فرو ریخت، و همه تاریخ را ستاره باران کرد .

در آن روز آفرینش به انتظار آغاز امامت عظما از رفتار باز ماند .
در آن رو جهان به نعمت ولایت علوی سرافراز و دین رسول الله تکمیل و رضای حضرت حق علنی گردید .
در آن روز تمامت هستی گوش به کلام خدا گون آخرین پیامبر سپرد.
در آن روز علی امیرالمؤمنین (ع) دومین شخصیت بزرگ هستی به فرمان حق، پرده از چره ملکوتی فرو هشت و خورشید قبایل انسان شد و این چنین:

«برکه غدیر برکه آفتاب شد».

سید صادق موسوی گرمارودی


شکوه غدیر
غدیر علی ، هنوز هم چشمه ای لبریز از آب حیات و دریایی مواج از کرامتهاست.
"غدیر" ، دریایی از باور و بصیرت ، در کویر حیرت و هامون ضلالت است ، تا کام جان ها از آن سیراب شود.
"غدیر" ، یک " کتاب مبین" است.
سندی برای تداوم خط "رسالت" در جلوه "امامت"
"غدیر" ، برای تشنگان ، چشمه زلال هدایت است ، و برای ره گم کردگان ، صراطی است که به "سنت پیامبر" منتهی می شود.
غدیر ، عید ولایت است.
و ... غدیر علی ، هنوز هم چشمه ای لبریز از " آب حیات " و دریایی مواج از فضایل است.
"غدیر" ، روز اکمال دین و اتمام نعمت بود.
"غدیر" ، برنامه ای الهی برای حیرت زدایی از اذهان و اعمال امت ، در افقهای آینده تاریخ بود.
"غدیر" ، تداوم خط رسالت ، در جلوه "امامت " است.
پس ... "عاشورا" با "امامت" پیوند دارد ، و "غدیر" با "کربلا" پیوسته است.
اگر امت ، "غدیر" ها را پاس بدارند ، "عاشورا" های مظلومیت و کربلاهای خون و شهادت پیش نمی آید و خورشید امامت ، در محاق خلافت قرار نمی گیرد.امت بی امام ، رمه بی چوپان است و گله بی شبان و راه بی علامت و ... شب بی چراغ ، کشتی بی ناخدا ، دشت بی چشمه ، و ... قنات خشکیده و بی آب!... رهشناس تر از "مولود کعبه" کیست؟ و قاطع تر از "ابو تراب" و پسندیده تر از "مرتضی" و والاتر از "علی" کدام است؟

علی (علیه السلام) ، "غدیر خم" را از دریای فضائلش به موج نشانده است و رسول گرامی اسلام ، دست روی چهره خوب و شایسته ای گذاشته است ، علی ، برگزیده محمد نیست ، بلکه منتخب خداست و پیامبر فقط ابلاغگر پیام الهی نسبت به امامت اوست.
غدیر ، کاشتن بذر ولایت در جان هاست.

غدیر ، نشان دادن خورشید به گرفتاران ظلمت هاست.
غدیر ، روز تکمیل دین و اتمام نعمت است.
غدیر ، "عید الله الاکبر" است، عید آل محمد (ص) ، عید هواداران حق و وفاداران به پیامبر.
غدیر ، عید عدالت و رهبری است ، عید انسانیت و کمال طلبی است ، عید شعله افکنی بر اندیشه هاست.
غدیر ، روز بشریت و روز "انسان" است ، غدیر ، "تداوم رسالت محمد" در "ولایت علی" است.
غدیر عید "پیمان" و "میثاق" و "عهد" است.

جواد محدثی

امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات